«Федерація обмінів Франція-Україна» та ЦНТУ: співпрацюємо й під час повномасштабної війни


22 листопада 2022
Наприкінці минулого тижня відбулась відеозустріч керівництва «Федерації обмінів Франція-Україна» та представників ЦНТУ. Обговорювалось бачення напрямків співробітництва в умовах повномасштабного вторгнення та воєнного стану (зокрема, формат традиційних курсів французької мови). Також французи провели співбесіду зі студентами ЦНТУ, які планують проходити стажування за програмами ФОФУ.

Наприкінці минулого тижня відбулась відеозустріч керівництва «Федерації обмінів Франція-Україна» та представників Центральноукраїнського національного технічного університету. Обговорювалось бачення напрямків співробітництва в умовах повномасштабного вторгнення та воєнного стану, які, звісно, суттєво вплинули на міжнародні програми (зокрема, формат традиційних курсів інтенсивного вивчення французької мови на базі ЦНТУ. Спойлер: вони повернуться!). Крім цього, французи провели співбесіду зі студентами ЦНТУ, які планують проходити стажування за програмами ФОФУ.

Наступного місяця виповниться шість років початку співробітництва між Центральноукраїнським національним технічним університетом та «Федерацією обмінів Франція-Україна», ФОФУ (Federation Echanges France Ukraine).

ФОФУ – це об’єднання понад півтора десятка французьких громадських асоціацій, які реалізують проекти з обміну школярами і студентами між Францією та Україною, замаються питаннями стажувань або навчання українських студентів у Франції тощо. Студентам ЦНТУ «Федерація обмінів Франція-Україна» пропонує комплекс багаторівневих стажувань з метою вдосконалення французької мови. Ті студенти, які успішно пройдуть всі рівні стажувань, отримують можливість навчання у французьких закладах вищої освіти. Крім цього, ФОФУ за допомоги ініціативи FLE: «Французька мова – як іноземна» організовує в партнерських закладах вищої освіти України спеціальні лінгвістичні курси з вивчення французької, які викладають волонтери-французи та студенти-лінгвісти університету Савуа-Монблан Шамбері.

На базі нашого навчального закладу курси французької мови ЦНТУ-ФОФУ-FLE працювали в 2017, 2018, 2019, 2020 роках стаціонарно, й в 2021 році – дистанційно. Заплановані на весну 2022 року курси було, зрозуміло, відкладено. Під час відеоконференції 18 листопада обговорювались, зокрема, можливості продовження даного проекту.

«Ми знаємо про ситуацію в Україні, слідкуємо за новинами, тому висловлюємо вам нашу щиру підтримку, – звернувся до українських колег спів-президент «Федерації обмінів Франція-Україна» Жак Форжерон. – Ми захоплюємо вашою сміливістю й бажанням працювати навіть в таких жахливих умовах. Ми хочемо продовжувати працювати разом із вами. Ми готові приймати, якщо потрібно, ваших студентів на стажування. Також ми можемо запропонувати онлайн-заходи: конференції з французькими експертами, лінгвістичні майстер-класи та курси французької мови».

За багаторічне співробітництво та підтримку «Федерації обмінів Франція-Україна» подякував проректор ЦНТУ з наукової роботи, професор Олександр Левченко: «Для нас важливо відчувати дружню підтримку з Франції й ми зацікавлені у продовженні співпраці. У всіх моїх колег бажання розвиватися, бажання рухатися уперед переважає над страхом. Бажання працювати на благо України сильніше за те, що зараз немає світла. Саме під час війни ми спостерігаємо зростання зацікавленості студентів у навчанні, у вивченні сучасного досвіду різних країн. Ми впевнені, що все одно подолаємо усі виклики й побудуємо розвинену, заможну європейську країну».

Президент ФОФУ Жак Форжерон та представник ФОФУ, голова асоціації «Співробітництво Пуату-Шарант-Україна» Філіп Жене запропонували на розгляд ЦНТУ наступні напрями співпраці в режимі онлайн.

Курси французької мови за участі викладачів-волонтерів із Франції. Але, на відміну від минулорічних стаціонарних курсів, що тривали лише два тижня, онлайн формат дозволить зробити такі курси більш тривалими.

Як додаток до уроків французької мови – майстер-класи термінології. Такі заняття охоплювали б певну сферу діяльності (наприклад: агрономія, чи менеджмент, чи машинобудування тощо), й дозволяли студентам краще вивчити французьку термінологію, притаманну даній сфері. Це дуже корисно студентам, що планують проходити стажування на відповідному виробництві.

Запрошення викладачів та студентів Центральноукраїнського національного технічного університету на наукові та науково-практичні конференції (в форматі дистанційної участі). До речі, перший такий захід пройде вже 30 листопада 2022 року, його тема: «Логістичні можливості експорту продукції сільськогосподарського виробництва».

Як і раніше, ФОФУ пропонує студентські офлайн-стажування у Франції. Проте, поки в Україні діє воєнний стан, поїхати за кордон на стажування зможуть лише студентки ЦНТУ.

У другій частині відеоконференції представники «Федерації обмінів Франція-Україна» разом із куратором програм ФОФУ в ЦНТУ, доцентом кафедри загального землеробства Ларисою Сало провели співбесіду зі студентами нашого університету, які вивчають французьку мову та планують брати участь в програмах стажування ФОФУ (або вже є учасниками таких програм). У тому числі, до співбесіди долучились шестеро студентів першого курсу, які вперше познайомилися із проектами стажувань ФОФУ та почали вивчати французьку лише у вересні поточного року.

Наступна співбесіда представників «Федерації обмінів Франція-Україна» зі студентами Центральноукраїнського національного технічного університету запланована на лютий-березень наступного року. Тоді додатково вирішуватиметься питання відбору на літні стажування 2023 року.

Підготував Олександр Виноградов