Академічна мобільність


Центральноукраїнський національний технічний університет активно розвиває можливості для міжнародної академічної мобільності. Зокрема впродовж 2023 року магістрантка кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності, Олена Бабак, на конкурсній основі, взяла участь у програмі Cumorah Academy у Чехії, де разом з активною молоддю з понад десяти країн вивчала бізнес, підприємництво та маркетинг. Окремою частиною даної програми стало відвідування лекцій з лідерства, публічних виступів, м’яких навичок, перемовин та представлення себе.

Восени 2023 року четверо здобувачок економічного факультету ЦНТУ взяли участь в програмі гібридної академічної мобільності в Університеті Менделя в Брно (Чехія) за програмою «Цифрові лідерство та стратегія» – Digital Leadership and Strategy.

Візити іноземних фахівців

Щороку Центральноукраїнський національний технічний університет приймає чималу кількість іноземних делегацій і закордонних фахівців.

З 2007 року в університеті перебувало 70 іноземних партнерів, які взяли участь в переговорах з питань співробітництва в рамках спільних угод та міжнародних проектів ЦНТУ, проводили презентації міжнародних програм, викладали на факультетах університету тощо.

Запрошення іноземних колег з метою проведення презентацій міжнародних програм для викладачів і студентів є багаторічною традицією Кіровоградського національного технічного університету.

Зустрічі викладачів і студентів Центральноукраїнського національного технічного університету із молодими німецькими та польськими активістами відбувалися в рамках проекту «Європа у валізі». Декілька років поспіль представники Фонду Конрада Аденауера, Фонду Роберта Боша, Європейської Академії Берліну та Польської Фундації Роберта Шумана у співпраці з Інститутом Євроатлантичного співробітництва інформували студентську молодь про наявні освітні та культурні програми в Європі.

У рамках інформаційно-просвітницької кампанії щодо міжнародної співпраці група досвідчених експертів з Федеративної Республіки Німеччина, Республіки Польща та України проводила семінари, присвячені міжнародній освіті та програмам навчання й стажування української молоді за кордоном. До складу німецько-польсько-української делегації входили: Вероніка Прісмеєр-Ткоч (програмний директор Європейської Академії Берліну, ФРН), Ханнес Адомейт (професор Коледжу Європи, ФРН), Марек Педа (політолог Варшавського університету, Республіка Польща), Міхал Матейка (заступник голови райради міста Варшави, Республіка Польща), Яков Девчіч (магістр з міжнародних відносин та європейських студій Університету Андрасси Гюла (Будапешт), проходив стажування в Європарламенті в Брюсселі та Страсбурзі). Презентовані проекти стажування і навчання за кордоном, створені за підтримки Євросоюзу, мають за мету надати молодим людям можливості виявити та розвинути особисті та професійні якості на європейському і міжнародному рівнях, а також залучати молодь до діяльності, яка сприяє розвитку міжнародної освіти, міжнаціональної дружби та розуміння. Дані програми надають унікальну можливість у формі неформального навчання вдосконалити або здобути навички, важливі для особистісного, освітнього та професійного розвитку. У цьому контексті на базі ЦНТУ створено «Євроклуб», який сьогодні досить поширений і популярний у багатьох навчальних закладах України.

У рамках щорічного Дня науки в ЦНТУ кафедра гуманітарних наук та документознавства (нині – суспільних наук, інформаційної та архівної справи), яку очолює доктор історичних наук, професор Василь Орлик, запросила на міжнародну наукову конференцію професора державного університету міста Білостоцьк (Республіка Польща) Криштофа Філіпова. Пан Філіпов провів робочу зустріч з керівництвом університету, де були обговорені варіанти творчої співпраці та обміну викладачами, студентами, аспірантами між ЦНТУ та Білостоцьким університетом.

На запрошення кафедри міжнародної економіки ЦНТУ відвідав завідувач кафедри «Міжнародні торгівля та фінанси» університету міста Лімож (Франція), професор Франсуа Пігаль.

Завдяки багаторічної співпраці між цими кафедрами КНТУ та Університету Ліможа більше двох десятків студентів після отримання диплома бакалавра змогли успішно захиститись та отримати французькі дипломи магістрів з міжнародної торгівлі та фінансів.

Під час візиту до ЦНТУ Франсуа Пігаль взяв участь у Міжнародній студентській науково-практичній конференції, організованою кафедрою міжнародної економіки. Професор висловив подяку викладацькому колективу кафедри за підготовку висококваліфікованих спеціалістів у галузі економіки.

Мобільність студентів

Ярослав Бричка – студент п’ятого курсу факультету економіки та менеджменту Центральноукраїнського національного технічного університету. У лютому 2015 року Ярослав у складі української делегації взяв участь у ХХХ Міжнародному симпозіумі EPIIC від університету «Тафтс» (Tufts University), що проходив у Медфорді, штат Массачусетс, США. Українська делегація у складі керівника-координатора поїздки та п’яти студентів: по двоє з Києва і Одеси і один з Кропивницького – представила на симпозіумі презентацію, в якій комплексно розглянули питання взаємовідносин між Росією та Україною в рамках безпеки, економіки, енергетики і політики.

В інтерв’ю для інформаційного порталу «Гречка» Ярослав поділився враженнями від участі в міжнародному симпозіумі.

Відрядження викладачів і співробітників

У 2014 році Кіровоградський національний технічний університет приєднався до числа провідних українських ВНЗ, які планують впроваджувати проект паралельного навчання разом з Центрально-Європейським університетом в місті Скалиця (Словаччина). Випускники програми зможуть отримати два дипломи про вищу освіту: європейського та українського зразка. І для цього не потрібно їхати на тривалий термін за кордон.

Центрально-Європейський університет міста Скалиця (SEVS, Stredoeuropska vysoka skola v Skalici) здійснює міжнародну співпрацю з університетами декількох десятків країн світу, має 12 власних представництв у таких містах: Оксфорд (Англія), Кошице (Словаччина), Вільнюс (Литва), Прага (Чехія) та ін. Останнім часом ЦЄУР заключив договори про паралельне навчання студентів із Одеським національним політехнічним університетом, Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут», Київським національним університетом будівництва і архітектури, Київським міжнародним університетом, Полтавською державною аграрною академією.

Оскільки один з ключових напрямків навчання у ЦЄУР – екологія, словаки запропонували спільний проект кафедрі екології та охорони навколишнього середовища нашого університету. За словами завідувача кафедри, кандидата біологічних наук, доцента Ольги Медведєвої, два місяці узгоджувалися навчальні плани Центральноукраїнського і словацького ВНЗ, після чого в рамках міжнародної наукової конференції в місті Кошице відбулося підписання міжуніверситетського договору про співпрацю.

Навчаючись безпосередньо в Кропивницькому, наші студенти матимуть можливість одночасно вступити до ЦЄУР на бакалавра за спеціальністю «Екологія, охорона навколишнього середовища раціональне використання природніх ресурсів» або до магістратури на спеціалізацію «Менеджмент раціонального природокористування, екологія та охорона навколишнього середовища». Одна з принципових умов паралельного вступу до словацького університету – достатній рівень знання англійської мови. Для навчання у бакалавріаті – рівень В1 Загальноєвропейської класифікації володіння іноземною мовою, для навчання в магістратурі – рівень В2, відповідно.

Навчання за узгодженими програмами частково відбуватиметься на базі кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ, частково – за методиками дистанційної освіти. Студенти ЦЄУР отримують персональні паролі та ключі доступу до матеріалів електронної бази науково-методичної літератури словацького університету, а також зможуть працювати з електронними бібліотеками усіх вищих навчальних закладів, з якими ЦЄУР заключив договори про співпрацю.

На конференції словаки навели типовий приклад ведення дистанційних занять: професор з Оксфорду одночасно прочитав лекцію студентам у Скалиці і Кошице, які знаходилися в аудиторіях, оснащених мультимедійним обладнанням.

Проте для отримання європейського диплома необхідно у Словаччині скласти державні іспити та захистити підсумкову (для бакалаврів) чи магістерську роботу.

Навчатися в магістратурі за програмою «подвійних дипломів» матимуть можливість не лише випускники кафедри екології і не тільки студенти ЦНТУ. Вступити до магістратури можна буде після отримання рівня вищої освіти «бакалавр» за технічними, природничими, економічними спеціальностями. Тож цей проект зацікавить бакалаврів ЦНТУ сільськогосподарського та агрономічного напрямів навчання, а також студентів природничих напрямів (хімія, біологія, географія) інших вищих навчальних закладів міста. Як показала співпраця, словаки налаштовані на широке представництво свого навчального закладу в нашій країні, а в межах цієї структури ЦНТУ має великі шанси стати базовим партнерським ВНЗ в Центральноукраїнському регіоні.

Терміни навчання у ЦЄУР – три роки бакалавріату та/або два роки магістратури. Що важливо: протягом навчання у магістратурі Центрально-Європейського університету міста Скалиця студенти складають тести на рівень володіння англійською мовою з подальшим отриманням міжнародних сертифікатів, таких як ESOL, TOEFL тощо. Паралельно навчаючись у ЦЄУР, наші студенти матимуть можливість брати участь у програмах академічної мобільності (обміну студентами), проходити за кордоном практику та стажування.

Розділ «Міжнародні академічні програми»

Одним із засобів підвищення рівня академічної мобільності у вищому навчальному закладі є заохочення студентів до участі у міжнародних програмах академічного обміну, чимала кількість яких щороку пропонується відділом міжнародних зв’язків ЦНТУ.

Участь у подібних програмах для студента – не лише можливість навчатися за спеціальністю, проводити дослідження чи проходити стажування у закордонних університетах, але й гарна нагода покращити знання іноземної мови, відвідати курси лекцій провідних зарубіжних спеціалістів, працювати в бібліотеках й архівах, врешті-решт – налагодити контакти з молоддю різних країн, познайомитися зі світовою історією та культурою.

Викладачі та науковці ЦНТУ завдяки участі в міжнародних академічних програмах мають можливість викладати в зарубіжних університетах, виступати з доповідями на наукових конференціях і семінарах, проходити стажування й проводити лабораторні дослідження в науково-дослідницьких установах, а отже – набувати безцінного практичного досвіду на користь рідного університету.

Щороку кількість міжнародних програм, у яких беруть участь студенти Кіровоградського національного технічного університету, невпинно зростає

Пропозиції взяти участь в різноманітних стипендіальних програмах, програмах академічного обміну, студентських фестивалях, конференціях тощо надходять до нашого університету з університетів і державних установ не тільки країн Західної та Північної Європи та країн-сусідів, але також і з країн Північної та Південної Америки, близького та дальнього Сходу.

Спеціалісти відділу міжнародних зв’язків завжди готові надати студентам і фахівцям ЦНТУ вичерпну консультацію щодо можливостей участі в міжнародних програмах академічного обміну. З вересня 2014 року в університеті впроваджено анкетування всіх охочих взяти участь у міжнародних програмах з метою організації цільової електронної розсилки тематичних дайджестів.

Щопонеділка на сайті ЦНТУ в розділі «Міжнародні зв’язки» оновлюється інформація про різноманітні міжнародні програми. Крім цього, з 2015 року створено на сайті відділу міжнародних зв’язків онлайн-каталог міжнародних програм.

Спеціалісти міжнародного відділу докладають значних зусиль для формування у студентів і фахівців ЦНТУ відповідної мотивації до участі в міжнародних програмах академічного обміну, адже вирішальною запорукою успіху є особиста ініціатива апліканта і чітко сформульована мета. Дуже важливо визначитися також з термінами поїздки, вдосконалити знання іноземної мови. Інформацію про порядок оформлення заявок, допомогу у перекладі необхідних документів, консультаційну підтримку щодо візових питань можна отримати у відділі міжнародних зв’язків ЦНТУ..

Представлена діяльність відділу міжнародних зв’язків свідчить про належне визнання академічних здобутків студентів ЦНТУ, стверджують конкурентоспроможність нашого навчального закладу на світовому ринку освітніх послуг..

Нині в університеті створено потужну інфраструктуру, яка значно полегшує студентам участь у міжнародних програмах академічного обміну, сприяє оформленню всіх необхідних документів. Наразі база даних з міжнародних програм ЦНТУ містить інформацію про понад 120 програм академічного обміну для викладачів і студентів, розрахованих на будь-яку спеціальність і рік навчання чи то професійний рівень апліканта. У даному розділі міститься перелік лише найбільш поширених і визнаних міжнародних програм. Сподіваємося, що ця інформація стане у нагоді всім охочим удосконалити свої знання, підвищити рівень професійної підготовки і гідно презентувати за кордоном один з провідних вищих навчальних закладів України – Центральноукраїнський національний технічний університет.