Вступна кампанія першого року повномасштабної війни: результати, цифри та факти


12 грудня 2022
На початку грудня завершилась остання, четверта хвиля зарахування абітурієнтів до ЦНТУ. Вступна кампанія 2022 року стала унікальною за багатьма показниками. Вперше вона тривала майже шість (!!!) місяців. Вперше співробітникам приймальної комісії довелося працювати зі вступниками в укритті під час повітряних тривог. А цьогорічний набір здобувачів освіти став рекордним за 15 років.

На початку грудня завершилась остання, четверта хвиля зарахування абітурієнтів до Центральноукраїнського національного технічного університету. Вступна кампанія 2022 року стала унікальною за багатьма показниками. Вперше вона тривала майже шість (!!!) місяців. Вперше співробітникам приймальної комісії довелося працювати зі вступниками в укритті під час повітряних тривог. Вперше в ЦНТУ кількість вступників до магістратури майже зрівнялась із кількістю вступників до бакалаврату. А цьогорічний набір здобувачів освіти став рекордним за майже 15 років.

Кампанія дійсно була важкою (розуміємо, усім зараз не просто, але тим не менш). Найбільша складність – відсутність оригіналів документів значної кількості абітурієнтів-переселенців із тимчасово окупованих територій України та зони бойових дій.

«Багато таких абітурієнтів евакуювались поспіхом та часто не мали з собою оригіналів документів необхідних для вступу – розповідає перший заступник відповідального секретаря приймальної комісії ЦНТУ Оксана Юрченко. – У таких випадках співробітники нашої приймальної комісії робили запити до відповідних державних електронних реєстрів. Це займало багато часу, але ми намагались максимально допомогти кожному переселенцю: в результаті майже 98% отримали місця за рахунок державного бюджету…

Також періодично уточнювались вимоги щодо зарахування вступників пільгових категорій. Важливу допомогу приймальній комісії надавав Директорат фахової передвищої та вищої освіти Міністерства освіти і науки України. Хочу висловити велику подяку генеральному директору цього директорату Олегу Шарову за регулярні онлайн-наради з питань вступної кампанії, до яких долучались представники МОН, інформаційних ресурсів, Українського центру оцінювання якості освіти та інших закладів вищої освіти. Ефективно допомагали приймальній комісії співробітники «гарячих ліній» ДП «Інфоресурс», МОН, Єдиної державної електронної бази з питань освіти».

Інші проблемні питання вступної кампанії 2022 року – часті сирени повітряної тривоги, через які співробітники приймальної комісії були вимушені відкладати справи із комп’ютерними базами даних та спускатися разом із абітурієнтами до сховища; збої в роботі серверів ЄДЕБО.

Особливість цьогорічної вступної кампанії – можливість для абітурієнтів подавати документи через електронний кабінети, електронну пошту та/або месенджери. Працівники приймальної комісії розглядали подані документи, зв’язувались з вступниками із тимчасово окупованих територій, організовували та проводили для них дистанційні іспити.

Вступна кампанія 2022 року складалась із декількох хвиль. Зокрема, Центральноукраїнський національний технічний університет проводив чотири хвилі зарахування (єдиний на Кіровоградщині, інші заклади вищої освіти нашої області обмежились, максимум, трьома хвилями). Як правило, у другу-третю-четверту хвилі вступають абітурієнти, які з якоїсь причини не встигли зареєструватися/скласти Національний мультипредметний тест у терміни першої хвилі або мали проблеми з отриманням документів. А цього року, внаслідок повномасштабної війни та воєнного стану, дуже багато вступників мали проблеми з документами та складанням НМТ.

Набір студентів в 2022 році – рекордний, найбільший за останні 15 років. За результатами чотирьох хвиль до Центральноукраїнського національного технічного університету зараховано 2184 здобувача освіти (денна та заочна форми навчання, бюджетні та контрактні місця). З них 1099 студентів зараховано до бакалаврату (шкода, одного вступника не вистачило до круглої цифри), 1085 – до магістратури.

Повністю виконане державне замовлення ЦНТУ.

Зазвичай, кількість абітурієнтів до магістратури значно менше за кількість абітурієнтів до бакалаврату. А цього року цифри майже тотожні. Це пов’язано із тим, що в 2022 році тимчасово спростили умови вступу до магістратури, отже дуже багато людей скористались можливістю вступити до університетів за програмою «Друга вища освіта».

Цього року до ЦНТУ вступило 237 абітурієнтів пільгових категорій, зокрема – переселенці з тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщені особи (57 чоловік), діти учасників бойових дій (36) тощо.

Студентами ЦНТУ стали 147 військовослужбовців/учасників бойових дій. Це приблизно в два рази менше, ніж у попередні роки, але ми всі розуміємо, що влітку 2022 року у переважної кількості військовослужбовців України були більш важливі справи, ніж вступ до закладів освіти.

Отже, на перший курс Центральноукраїнського національного технічного університету зараховано 1099 здобувачів освіти (на базі ПЗСО та МС).

За кількістю студентів-першокурсників лідирує факультет будівництва та транспорту – 324. Далі: механіко-технологічний факультет (289 студентів), економічний факультет (261) та агротехнічний факультет (225).

По набору до магістратури ЦНТУ інший лідер: економічний факультет – 354 здобувача освіти. Факультет будівництва та транспорту – 274, механіко-технологічний факультет – 234 та агротехнічний факультет 223 магістранти, відповідно.

Значна кількість абітурієнтів вступили до магістратури на економічні спеціальності саме під час другої-третьої-четвертої хвиль зарахування.

В розрізі спеціальностей найбільш популярними цього року стали ІТ-спеціальності.

На перший курс денної форми навчання бакалаврату зараховано:

спеціальність 123 «Комп’ютерна інженерія» – 81 студент, спеціальність 125 «Кібербезпека» – 60 студентів;

спеціальність 192 «Будівництво та цивільна інженерія» – 79 студентів;

спеціальність 131 «Прикладна механіка» – 76;

спеціальність 201 «Агрономія» – 73 студенти.

На економічному факультеті ЦНТУ найбільше першокурсників зараховано на спеціальності 051 «Економіка» та 073 «Менеджмент» – 47 та 44, відповідно.

Топ-популярні спеціальності магістратури виглядають наступним чином:

«Комп’ютерні науки» (76) та «Комп’ютерна інженерія» (54), разом ІТ-спеціальності отримали 130 нових магістрантів;

«Агрономія» – 73 магістранта;

«Автомобільний транспорт» – 57 здобувачів освіти;

«Будівництво та цивільна інженерія» – 56 магістрантів.

На економічному факультеті лідирують за кількістю абітурієнтів ті ж самі спеціальності, як й для бакалаврату: «Економіка» (59 магістрантів) та «Менеджмент» (55).

«Вперше за всі часи приймальна комісія ЦНТУ працювала шість місяців поспіль: половину календарного року, – говорить перший заступник відповідального секретаря приймальної комісії Оксана Юрченко. – Хочу подякувати усім працівникам приймальної комісії за їхню стійкість, врівноваженість, толерантність та відповідальність, ректору ЦНТУ Володимиру Кропівному за постійну підтримку та допомогу у вирішенні невідкладних питань, відділу маркетингу та соціальних досліджень ЦНТУ, працівники якого укладали договори на навчання під час роботи приймальної комісії навіть у вихідні дні!»

Як нещодавно повідомлялось на сайті ЦНТУ, робота приймальної комісії була окремо відзначена адміністрацією навчального закладу. Ректор ЦНТУ Володимир Кропівний зібрав працівників приймальної комісії у залі Вченої ради, щоб особисто подякувати за їхню нелегку працю, за результати вступної кампанії 2022, та вручив працівникам приймальної комісії Почесні грамоти ЦНТУ.

Підготував Олександр Виноградов