Перший рік Великої війни
ЦНТУ: від вимушених канікул до офлайн навчання в дві зміни


24 лютого 2023
365 днів з початку повномасштабного вторгнення. Рік, що змінив усіх нас, змінив багато речей та процесів навколо нас... 25 лютого 2022 року в Центральноукраїнському національному технічному університеті було заплановано відновлення навчання в очному режимі. Напередодні іногородні та іноземні студенти з’їхалися до Кропивницького, але вже за пару днів їм довелося екстрено повертатися додому. 24 лютого, із введенням в Україні воєнного стану, університет перейшов на дистанційне навчання, з

365 днів з початку повномасштабного вторгнення. Рік, що змінив усіх нас, змінив багато речей та процесів навколо нас... 25 лютого 2022 року в Центральноукраїнському національному технічному університеті було заплановано відновлення навчання в очному режимі. Напередодні іногородні та іноземні студенти з’їхалися до Кропивницького, але вже за пару днів їм довелося екстрено повертатися додому. 24 лютого, із введенням в Україні воєнного стану, університет перейшов на дистанційне навчання, за чотири дні – пішов на двотижневі канікули. Давайте разом згадаємо, яким був для університету перший рік Великої війни, від лютого 2022 по лютий 2023 року…

Рік з моменту повномасштабного вторгнення для Центральноукраїнського національного технічного університету умовно можна поділити на дві частини.

Перша частина – початок весни 2022 року: коли навчальний заклад жив, так би мовити, сьогоденням, виходячи з поточної ситуації. Чи працюватиме навчальний заклад через тиждень, чи будуть через два-три місяці випуск/набір студентів, ніхто не знав та не міг спрогнозувати.

Друга частина – літо-осінь 2022 року, коли ситуація в Центральній Україні стабілізувалась, й вже можна було планувати свою роботу наперед.

24 лютого 2022 року

«…На весь період дії в Україні воєнного стану освітній процес в Центральноукраїнському національному технічному університеті організовується з використанням технологій дистанційного навчання. Посилено безпеку навчальних корпусів та гуртожитків… Просимо всіх учасників освітнього процесу залишатися вдома. Слідкуйте за оновленнями інформації… В університеті створено оперативний штаб. За потреби студенти та працівники ЦНТУ можуть звертатися до керівників своїх структурних підрозділів або до мене через пошту та сторінку «Звернення до ректора» на офіційному сайті ЦНТУ. Прошу зберігати спокій!» – звернувся до співробітників та студентів ректор ЦНТУ Володимир Кропівний в перший день воєнного стану.

Чи розглядалось в університеті питання евакуації важливих документів та цінного обладнання в залежності від відстані ворожих військ до Кропивницького?

«Ще 22 лютого ми разом із колегами знаходились у відрядженні у Києві, – згадує ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Напруга в столиці, напівпорожній столиці, безумовно, відчувалась, але ніхто з нас не міг навіть уявити того, що сталося через два дні. Ніяких думок евакуюватися у нас не було. Звичайно, ми слідкували за новинами, за тим, що відбувається у Києві, біля Києва, в інших областях України. Ми отримували інформацію від наших колег в інших містах, як вони діють у тій чи інший ситуації. Звичайно, ми хвилювались, як і всі інші громадяни, але вірили в Збройні Сили України, вірили, що вистоїмо!

24 лютого ми створили в ЦНТУ оперативний штаб і кожного дня обговорювали й ухвалювали відповідальні рішення. Найпершим завданням було організація безпечного виїзду із гуртожитків студентів, зокрема студентів-іноземців.

Наш університет давно співпрацює з Донецьким національним медичним університетом, тому одразу після вторгнення ми запропонували викладачам та студентам ДонНМУ, які на той час мешкали та працювали в Донецькій області, переїжджати до нас. Так само ми пропонували місця в гуртожитках колегам із Києва, Харкова: якщо їм потрібно терміново евакуюватися, ми були готові надати допомогу».

Щодо можливої евакуації ЦНТУ, то в теорії до цього були готові, але на практиці…

«Дивіться, ми спостерігали за ситуацією, в якій опинились університети Херсону: першого (і єдиного) обласного центру, захопленого ворогом, – говорить Володимир Кропівний, – як вони виїжджали з окупації, що з собою вивозили? Перш за все, це – кадрові документи, бухгалтерські документи, юридичні документи. Тобто ми знали, які саме документи збирати в разі необхідності, але, дякуючи ЗСУ, нам не довелося цього робити».

З перших днів Великої війни гуртожитки Центральноукраїнського національного технічного університету почали приймати біженців із прифронтових територій. Левова частка з них зупинялась на день-два, а інколи – просто переночувати у своїй дорозі на захід. З лютого по квітень 2022 року гуртожитки ЦНТУ безкоштовно розмістили 2614 переселенців, які проїжджали через наше місто. Майже 120 внутрішньо переміщених осіб оселились в гуртожитках ЦНТУ на тривалий термін.

Навіть коли 24 лютого університет перейшов на дистанційне навчання, двері навчального закладу не зачинились. Багато викладачів приходили допомогти вантажити інвентар, який ЦНТУ передавав для територіальної оборони ЗСУ; допомогти з розміщенням переселенців. Окрім цього, значна кількість викладачів ЦНТУ працювали (й продовжують працювати) як волонтери в різноманітних проектах на користь Збройних Сил України.

«Після перемоги будемо підводити підсумки і ми обов’язково розкажемо про волонтерську роботу наших викладачів під час війни, – говорить Володимир Кропівний. – Весною-літом минулого року навіть адміністрація навчального закладу не про всі випадки знала, тому що викладачі-волонтери воліли не виносити на широкий загал свою діяльність».

14 березня 2022 року

28 лютого в ЦНТУ оголошено двотижневі канікули. Невдовзі стало зрозуміло, що ситуація дозволяє відновити навчання в дистанційному режимі. Платформа Moodle дистанційної освіти ЦНТУ дуже добре зарекомендувала себе ще під час «ковідного» карантину, тож університет був повністю готовий до онлайн-навчання.

«Для того, щоб побачити картину по викладачам і студентам, ми в середині березня провели анкетування, – розповідає проректор з науково-педагогічної роботи ЦНТУ Андрій Кириченко, відповідальний за організацію освітнього процесу в університеті. – Виявилось, що з Кропивницького поїхало дуже мало викладачів та співробітників ЦНТУ, можливо, до 10% від загального складу. Усі наші викладачі вийшли на зв’язок та заявили про можливість працювати в системі дистанційної освіти. Через деканати вдалося одразу встановити зв’язок із приблизно 84% здобувачів освіти (тоді у нас практично не було студентів із територій, що стали окупованими, проте навчалось чимало військовослужбовців та учасників бойових дій)».

Університет повернувся до роботи, але, звичайно, деякі речі довелось змінити.

«Міністерство освіти і науки України рекомендувало закладам вищої освіти в умовах, що склалися, перевести курсові роботи у самостійну роботу і замінити для бакалаврів дипломну роботу кваліфікаційними іспитами, – розповідає Андрій Кириченко. – Але це не стало проблемою. За стандартами освіти навчання в бакалавраті може завершуватись або підсумковою кваліфікаційною роботою або іспитами. У нас на одній спеціальності застосовували кваліфікаційні іспити, на іншій – дипломну роботу, але, загалом, така система оцінювання знань випускників не була новацією чи несподіванкою, ми спокійно організували для усіх випускників бакалаврату 2022 року кваліфікаційні іспити.

Думаю, це головний підсумок весняного семестру минулого року – університет надав можливість здобувачам освіти відпрацювати передбачені навчальною програмою години та кредити, скласти іспити й отримати дипломи».

Літо 2022 року

Десь у червні відбувся вищезгаданий поворотний момент: стабілізація роботи в нових умовах.

«Починаючи з перших днів повномасштабного вторгнення Міністерство освіти і науки започаткувало регулярні онлайн-наради в Zoom, – згадує проректор з науково-педагогічної роботи ЦНТУ Андрій Кириченко. – Один-два рази на тиждень представники Міністерства розповідали про поточну ситуацію, відповідали на питання та надавали закладам освіти рекомендації щодо організації роботи в умовах воєнного стану.

Поступово наради змінили тональність: ми почали отримувати рекомендації щодо організації приймальної кампанії та початку наступного навчального року. В цей момент стало зрозуміло – настав час планувати роботу не лише на сьогодні-завтра, а і на значно триваліший період. Тоді вперше прозвучала рекомендація МОН: розпочинати навчальний рік в режимі офлайн та раніше, ніж першого вересня».

Як повідомлялось на сайті навчального закладу, в Центральноукраїнському національному технічному університеті навчальний рік 2022/2023 стартував офлайн 17 серпня. В цей день у Кропивницькому лунали сигнали повітряної тривоги, тому студенти разом із викладачами вже в перший день занять під час тривоги перебували в укриттях.

Чи прийнятно в умовах, коли ворог настільки мерзенний, що від нього можна очікувати будь-якого злочину, впроваджувати очні заняття? Чи були побоювання щодо незгоди батьків студентів відпускати своїх дітей до університету на пари?

«Міністерство рекомендувало навчальним закладам в індивідуальному порядку розглянути можливість навчання офлайн, – говорить ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Звичайно, це стосувалось лише тих регіонів, де були можливості організувати безпечне проведення освітнього процесу. Ми через деканати провели опитування батьків студентів і побачили, що переважна більшість підтримує повернення до очного навчання. Студенти теж були налаштовані навчатися в університеті. Вони змінили своє ставлення до навчання, оцінили важливість спілкування з однолітками та викладачами.

Головною вимогою до закладів освіти, які планують повернутися до очних занять, було облаштування укриттів. Спільними зусиллями ми зробили укриття в підвальних приміщеннях двох навчальних корпусів та гуртожитку №4. Велику допомогу в облаштування укриттів нам надали міжнародні благодійні організації та «Спілка випускників ЦНТУ».

Завдяки проведеній роботі, весь осінній семестр ми пропрацювали в очному режимі, максимально використавши теплу частину осені для офлайн занять».

Вступна кампанія під час воєнного стану

Внаслідок військової агресії РФ Міністерство освіти і науки України було змушене корегувати правила прийому вже під час вступної кампанії. Зокрема, з міркувань безпеки зовнішнє оцінювання знань було замінено на Національний мультипредметний тест (НМТ), який можна було скласти в один день за один підхід.

Весною-літом у Центральноукраїнському національному технічному університеті на волонтерських засадах було організовано безкоштовні курси підготовки до НМТ з трьох предметів: української мови, математики та історії України. Загалом на підготовчих курсах ЦНТУ у 2022 році пройшли підготовку понад 400 слухачів!

За підсумками минулої вступної кампанії до ЦНТУ поступило майже вдвічі більше здобувачів освіти, ніж у 2021 році.

Ще однією помітною особливістю минулорічної вступної кампанії стала її безпрецедентна тривалість – з липня по листопад. Багато хвиль зарахування до бакалавріату, до магістратури, спочатку – на держбюджетні місця, потім – на умовах контракту. Через це здобувачі освіти однієї й тієї ж освітньої програми приступали до навчання з різницею три-чотири тижні. А їм потрібно читати однакові дисципліни. А ще пам’ятаємо про студентів, які обрали для себе дистанційну форму занять, тоді як їхні одногрупники відвідували заняття офлайн…

«Нам вперше довелося вирішувати проблему синхронізації розкладу занять для усіх здобувачів освіти, – розповідає проректор з науково-педагогічної роботи ЦНТУ Андрій Кириченко. – Наприклад, одна з хвиль зарахування до магістратури почала навчальний рік у листопаді. Для них ми створили окремий розклад, запланували додаткові заняття, щоб студенти мали можливість надолужили матеріал. У грудні та січні, коли решта студентів вже склали зимову сесію, вони ще навчались і свою сесію складали лише наприкінці січня. Тільки зараз, у весняному семестрі, ми вийшли на графік, коли у кожній групі всі здобувачі освіти різних хвиль зарахування займаються одночасно, разом».

Осінній семестр 2022 року

Коли в університеті визначились із основним режимом навчання на новий навчальний рік (офлайн), стало зрозуміло, що потрібно буде займатися в дві зміни – укриття вміщали менше людей, ніж кількість здобувачів освіти, які вийшли на очне навчання.

Завдання стояло так, щоб до зимових холодів вичитати в очному форматі якомога більше матеріалу, особливо студентам початкових курсів. У підсумку з цим завданням впорались – провели всі заняття в обсязі, передбаченому освітніми програмами, – запевняє проректор ЦНТУ Андрій Кириченко.

Восени 2022 року в Центральноукраїнському національному технічному університеті знов запрацювали курси підготовки до Національного мультипредметного тесту для школярів: заняття проходять у другій половині дня в очному режимі.

Восени відновилося проведення викладацьких та студентських наукових конференцій, студентських конкурсів, відкритих лекцій, курсів вивчення іноземної мови з прицілом на міжнародні стажування тощо. Все це, переважно, в онлайн-форматі, тим не менш.

Протягом грудня 2022 року – січня 2023 року в ЦНТУ проведено значну роботу із забезпечення безперебійного функціонування платформи дистанційної освіти.

«В умовах відключень електроенергії нам було важливо організувати цілодобовий доступ до системи дистанційної освіти, – розповідає ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Інколи виникали складності із тим, щоб підібрати час онлайн-занять, коли світло одночасно є у всіх студентів групи, у викладача та в приміщенні обчислюваного центру університету. Тому наприкінці 2022 року ми перевели web-сайт ЦНТУ та сервер із платформою дистанційної освіти до хмарного середовища, щоб доступ до них не залежав від графіків електропостачання університету.

Основне навантаження зараз на сайт дистанційної освіти припадає на матеріали асинхронних занять. Ми намагаємось постійно вдосконалювати та наповнювати платформу дистанційної освіти новою інформацією. Навіть попри воєнний стан протягом минулого року кількість навчальних матеріалів в системі Moodle дистанційної освіти ЦНТУ виросла майже на чверть. Зокрема, з’явилось 46 освітніх курсів англійською мовою, необхідних для викладання освітніх програм англійською».

Восени 2022 року Міністерство освіти і науки України дозволило закладам освіти подавати документи на переведення з контрактного на держбюджетне навчання певних категорій здобувачів освіти: студентів-переселенців із зон бойових дій, які витратили можливість оплачувати навчання; студентів, які втратили на фронтах війни одного з батьків тощо.

Близько 30 здобувачів освіти ЦНТУ втратили рідних вже під час навчання в університеті. Навчальний заклад взяв на себе всю роботу по оформленню документів для переведення таких студентів на державні місця.

Лютий 2023 року

Першу річницю Великої війни Центральноукраїнський національний технічний університет зустрічає на дистанційному навчанні, проте у майже «довоєнному» режимі роботи. Звісно, термін «довоєнний» умовний, ще не скоро в нашому житті знов з’явиться щось по-справжньому довоєнне. Відносно університету ми кажемо про плани роботи та навчання майже такі, як у попередні навчальні роки. Хіба що з поправкою на повітряні тривоги…

«В перші дні повномасштабного вторгнення усім було важко, люди хвилювались за Україну, за своїх рідних та близьких, – підсумовує ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Але колектив продовжив працювати, університет не зачинився. Задача була: зберегти університет, зберегти наукові школи, традиції, напрацювання. Нам це вдалося.

Звичайно, ми слідкували і продовжуємо слідкувати за долею наших студентів та працівників на фронті. Мобілізовані викладачі та співробітники ЦНТУ залишаються в штаті, ми чекаємо на їхнє повернення живими, здоровими, з перемогою!

На жаль, за останній рік на війні загинуло вісім студентів ЦНТУ та більше 90 випускників нашого навчального закладу…

Загалом в університеті триває планова повсякденна робота. Незважаючи на зменшення фінансування освіти загалом, зменшення фінансування ЦНТУ, ми змогли пройти 2022 рік без заборгованостей по зарплаті та комунальним послугам. В наш непростий час це важливо. Бухгалтерія університету співпрацювала з казначейством над тим, щоб викладачі та співробітники ЦНТУ мали стабільне забезпечення. Влітку ми запустили оздоровчий табір ЦНТУ біля Світловодська, й понад 350 викладачів та співробітників скористались профкомівськими путівками на оздоровлення.

В умовах воєнного стану ми не забуваємо про господарські роботи. Якщо ви звертали увагу, територія біля університету завжди чисто прибрана, прикрашена квітами – минулого року наші садівниці створили на центральних клумбах квіткову композицію на честь Збройних Сил України.

Ми не опустили руки, ми працюємо, навчаємо студентів. Росіяни можуть обстрілювати наші міста, але вони не зможуть змусити нас здатися та повністю відмовитися від планів на майбутнє».

Підготував Олександр Виноградов