Пам’яті Федора Топольного


23 серпня 2023
Колектив Центральноукраїнського національного технічного університету, колектив кафедри загального землеробства ЦНТУ шоковані сьогоднішньою трагічною звісткою про раптову й передчасну смерть відомого українського біолога-ґрунтознавця та еколога, професора кафедри загального землеробства ЦНТУ, доктора біологічних наук Федора Пилиповича Топольного (1942-2023).

Колектив Центральноукраїнського національного технічного університету, колектив кафедри загального землеробства ЦНТУ шоковані сьогоднішньою трагічною звісткою про раптову й передчасну смерть відомого українського біолога-ґрунтознавця та еколога, професора кафедри загального землеробства ЦНТУ, доктора біологічних наук Федора Пилиповича Топольного (1942-2023).

Федір Топольний народився 16 лютого 1942 року в селі Тальянки, Тальнівського району Черкаської області.

У 1956 році вступив до Тальянського зоотехнічного технікуму, по закінченню якого працював зоотехніком в господарстві Херсонської області. В 1962-1965 роках проходив службу в лавах Збройних сил (ракетно-ядерний полігон Капустин Яр). Після служби в армії поступив на факультет агрохімії і ґрунтознавства Української сільськогосподарської академії, здобув освіту за спеціальністю «Агрохімія та ґрунтознавство». В 1970-72 роках знову (за призовом) служив в армії.

В 1972-78 роках працював науковим співробітником на зональній Гірсько-Карпатській сільськогосподарській дослідній станції Закарпатської області; в 1978-1983 роках – науковим співробітником, заступником директора з наукової роботи Центрально-Чорноземного державного заповідника Курської області. Потім Федір Топольний повернувся до Гірсько-Карпатської сільськогосподарської дослідної станції, де працював заступником директора з наукової роботи до 1993 року.

Кандидатську дисертацію на тему «Хіміко-генетичні особливості бурих гірсько-лісових ґрунтів Карпат і зміна їх складу і властивостей під впливом сільськогосподарського використання» Федір Топольний захистив у 1979 році; докторську дисертацію «Буроземи Українських Карпат: особливості генези, кислотності і хімічної меліорації» захистив в 1991 році.

В 1993-2001 роках – професор, завідувач кафедри агрохімії, ґрунтознавства і меліорації Подільської державної аграрно-технічної академії.

З 2001 та до своїх останніх днів – професор Центральноукраїнського національного технічного університету. В нашому навчальному закладі Федір Пилипович очолював кафедру екології та охорони навколишнього середовища (2002-2003 роки), потім працював на кафедрі загального землеробства.

Федір Пилипович Топольний був відомим фахівцем у сфері кислих неопідзолених ґрунтів, хімічної меліорації. Він – автор понад 150 наукових праць, навчальних посібників та популярних видань у галузі агрономії, ґрунтознавства, екології, геоботаніки землеробства та рослинництва.

Багато уваги Федір Топольний приділяв дослідженням стану радіації на Кіровоградщині. Зокрема, під науковим керівництвом Федора Пилиповича в 2011 році вийшла наукова монографія «Екологічна безпека уранового виробництва», а у 2019 році – наукове видання «Життя в краю підвищеної радіації». «В армії мене навчили, що таке ядерна зброя, до яких негативних наслідків призводить вибух ядерної зброї, та як людині уберегтися від того негативу, – розповідав професор Топольний. – Я був добре ознайомлений з негативними наслідками ядерного вибуху, тому коли доля привела мене на Кіровоградщину і я побачив, що тут широко обговорюються питання впливу радіації від уранового виробництва, я почав вивчати це питання. Чим зумовлений радіаційний стан Кіровоградщини? Які види радіації впливають найбільше?..»

На сайті ЦНТУ розповідалось про презентацію книги «Життя в краю підвищеної радіації» в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського ( http://www.kntu.kr.ua/?view=article&id=433 ).

Свого часу Федір Топольний очолював Кропивницьке відділення Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків. Був членом секції біологічних наук Придніпровського наукового центру НАН і МОН України.

В 2009 році Федір Топольний був нагороджений знаком МОН України «Петро Могила» «За розвиток вищої освіти».

Адміністрація Центральноукраїнського національного технічного університету, профспілковий комітет викладачів та співробітників ЦНТУ глибоко сумують з приводу смерті професора Федора Пилиповича Топольного та висловлюють щирі співчуття його рідним та близьким.

Про дату та час прощання з Федором Топольним буде повідомлено додатково.

За матеріалами кафедри загального землеробства ЦНТУ та видавництва «Логос-Україна»