Підготовка експертів з акредитації: тренінг в ЦНТУ


01 листопада 2019
В Україні почали діяти нові правила акредитації освітніх програм закладів вищої освіти. Для проведення акредитацій вже за новими правилами Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти має набрати більше двох тисяч експертів. Підготовка таких фахівців – процес тривалий й багатоетапний. Один з навчальних тренінгів для експертів з акредитації цього тижня проходив в ЦНТУ.

В Україні почали діяти нові правила акредитації освітніх програм закладів вищої освіти. Для проведення акредитацій вже за новими правилами Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти має набрати більше двох тисяч експертів. Підготовка таких фахівців – процес тривалий й багатоетапний. Один з навчальних тренінгів для експертів з акредитації цього тижня проходив в ЦНТУ.

Але перед тим, як проводити масштабне навчання експертів із акредитації освітніх програм, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти попередньо підготувало групу тих, хто навчатиме експертів – національних тренерів. Їх усього менше півсотні на всю Україну. В складі цієї команди тренерів є представник Центральноукраїнського національного технічного університету: декан факультету обліку й фінансів, професор Наталія Шалімова.

Ще влітку 2019 року професор Наталія Шалімова виграла конкурс на право увійти до складу Галузевої експертної ради Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з галузі знань «Управління й адміністрування» (декана ФОФ ЦНТУ потім було обрано заступником голови даної Галузевої експертної ради).

Потім Наталія Шалімова пройшла підготовку за програмою навчання тренерів Нацагентства, одним з елементів якої став англомовний тренінг «Ukraine’s New Accreditation System: Building on UK Best Practice», проведений представниками British Council і Quality Assurance Agency у співпраці з Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти. Відтоді професор Наталія Шалімова, разом з колегами-тренерами, на запрошення Нацагентства здійснює навчання майбутніх експертів з акредитації навчальних програм.

Безпосередньо тренінг в Центральноукраїнському національному технічному університеті читали Наталія Шалімова та професор кафедри обліку та фінансів Кременчуцького національного університету імені Михайла Отсроградського Денис Загірняк.

Як розповіла професор Наталія Шалімова, експертами з акредитації навчальних програм можуть стати не лише наукові й науково-педагогічні працівники, а також й здобувачі освіти: студенти, магістранти, аспіранти. Більш того, в складі виїзної акредитаційної комісії одним з трьох експертів обов’язково має бути один студент/магістрант/аспірант.

Тренінги – один з етапів підготовки. Спочатку кандидати в експерти подавали до Нацагентства заявку з мотиваційним листом та резюме. Потім кандидати мали прослухати навчальний курс «Експерт з акредитації освітніх програм» на он-лайн платформі Prometheus. За результатами он-лайн курсу кандидати складали тести. Лише тих, хто набрав на тестуванні необхідний прохідний бал, Нацагентство допускало до участі в навчальному тренінгу. Вже потім із кандидатів, які вдало пройдуть всі етапи підготовки, буде сформовано всеукраїнський Реєстр експертів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Далі задача таких експертів – проводити виїзну акредитацію в закладах вищої освіти по всій країні. Місце відрядження визначатиме Нацагентство.

На тренінгу з підготовки експертів в ЦНТУ 28-29 жовтня працювали викладачі та студенти/магістранти/аспіранти Центральноукраїнського національного технічного університету; Льотної академії Національного авіаційного університету; Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка; Кіровоградського медичного коледжу імені Є.Й.Мухіна; Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини; Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського; Уманського національного університету садівництва; Одеської національної академії зв’язку; Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля; Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Протягом тренінгу учасники навчальної програми розбирали практичні приклади та ситуації, які виникають під час проведення акредитаційної експертизи.

30 жовтня до учасників тренінгу завітав голова Національного агентство із забезпечення якості вищої освіти Сергій Квіт, який того дня приїхав до ЦНТУ на круглий стіл «Нова процедура акредитації освітніх програм: як покращуватиметься якість?».

Підготував Олександр Виноградов