Сучасні виклики інноваційному розвитку економіки України


14 грудня 2022
Минулого тижня на базі кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету відбулась V Міжнародна науково-практична конференція «Конкурентоспроможна модель інноваційного розвитку економіки України». На пленарному засіданні виступали науковці українських університетів, а також університетів Польщі, Канади, Індії, Лівану.

Минулого тижня на базі кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету відбулась V Міжнародна науково-практична конференція «Конкурентоспроможна модель інноваційного розвитку економіки України». На пленарному засіданні виступали науковці українських університетів, а також університетів Польщі, Канади, Індії, Лівану. Дана конференція – один із заходів в рамках відзначення 35-річчя кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності ЦНТУ.

Нагадаємо, першу Міжнародну конференцію «Конкурентоспроможна модель інноваційного розвитку економіки України» восени 2018 року Центральноукраїнський національний технічний університет організовував спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, університетами України, Польщі, Словаччини, Грузії, Лівану та інш.

Проректор з наукової роботи ЦНТУ, завідувач кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності, професор Олександр Левченко (голова оргкомітету) перш за все подякував учасникам ювілейної конференції за те, що вони знайшли можливість долучитися до дискусії, не дивлячись на різницю у часових поясах, відключення електрики, перебої із Інтернетом тощо.

«П’ять років промайнули швидко, але я пам’ятаю, що коли конференція «Конкурентоспроможна модель інноваційного розвитку економіки України» започатковувалась, вже тоді була впевненість у тому, що вона стане визначною подією для нашого університету, для нашого регіону, для України, – зазначає декан економічного факультету ЦНТУ, професор Наталія Шалімова. – Зараз ми можемо у цьому впевнитись, враховуючи учасників, географію та представництво п’ятої конференції (прим: в її роботі взяли участь науковці з України, Канади, Польщі, Лівану, Індії, Литви, Великобританії Італії, Грузії тощо)».

У своєму зверненні до учасників конференції професор Наталія Шалімова також привітала з прийдешнім ювілеєм кафедру економіки, менеджменту та комерційної діяльності ЦНТУ, відзначивши її як найдосвідченішу, найпотужнішу кафедру на економічному факультеті нашого університету.

Сьогодні кафедра ЕМКД готує фахівців за чотирма бакалаврськими, п’ятьма магістерськими та двома PhD програмами. В ЦНТУ працює спеціалізована вчена рада з захисту докторських дисертацій спеціальності 8.00.03 «Економіка та управління національним господарством» (яка має безпосереднє відношення для кафедри ЕМКД).

Вітання із Польщі переказав давній друг нашого навчального закладу, директор департаменту ресурсів і розвитку Краківського економічного університету Кшиштоф Гвуц. Пан Кшиштоф разом із колегами багато разів проводив в ЦНТУ тренінги за проектом «Консорціуму університетів DOBRE».

«Ми співпрацюємо з вашим університетом вже понад шість років, – говорить Кшиштоф Гвуц. – Сьогодні я не можу відвідати Кропивницький, моє улюблене місто в Україні, але сподіваюсь, незабаром це буде абсолютно можливо. Зараз ви переживаєте важкі часи, але я радий бачити, що ви зустрілись на конференції й обговорюєте дуже важливі теми розвитку економіки України, тому що одного дня ви повернетесь до звичного життя, і ви повинні повернутися сильнішими, ніж були до цього. Це буде важливо для вас, важливо для світової економіки».

На пленарному засіданні V Міжнародної науково-практичної конференції «Конкурентоспроможна модель інноваційного розвитку економіки України» також виступили закордонні науковці: віце-президент з інновацій, міжнародного та академічного партнерства Західного університету Трініті (Канада) Філіп Лерд; віце-президент Американського університету культури та освіти (Бейрут, Ліван) Хані Хайдура; керівник відділу міжнародних відносин «Університету АДАМАС» (Калькутта, Індія), професор кафедри менеджменту Парімал Чандра Бісвас.

Як повідомлялось раніше, пан Хані Хайдура читав студентам ЦНТУ англомовні лекції на тему управління людськими ресурсами, брав участь в англомовних наукових круглих столах за участю викладачів та студентів кафедри ЕМКД. Пан Парімал Чандра Бісвас є випускником нашого навчального закладу.

Представник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор кафедри економіки підприємства Лариса Шаульська (прим: пані Лариса підключалась до відеоконференції через мобільний Інтернет зі Львова) подякувала організаторам конференції: «В умовах, в яких ми зараз живемо, не просто проводити конференції, а ще й збирати таку поважну community фахівців, об’єднаних темами, які для нас сьогодні залишаються дуже важливими – це, справді, велика й складна задача. Наша наукова спільнота сьогодні робить все того, щоб завтра, після нашої перемоги, бути сильнішими».

Професор Лариса Шаульська представила доповідь та презентацію досліджень розвитку ринку освітніх послуг в Україні. За словами професорки, в усьому світі ринок освітніх послуг знаходиться на підйомі. Більш того, аналітики прогнозують подальший ріст попиту на другу, третю, четверту вищі освіти через активну потребу оновлення професійних траєкторій трудового населення. Україна має нереалізований потенціал та власні переваги для того, щоб конкурувати на ринку освітніх продуктів.

Професор Львівського державного університет внутрішніх справ, завідувач кафедри соціально-поведінкових, гуманітарних наук та економічної безпеки Марта Копитко представила доповідь на тему впливу негативних факторів війни на діяльність підприємств та рівень їхньої економічної безпеки.

Професор кафедри міжнародної економіки Київського університету імені Бориса Грінченка Наталія Ушенко розповіла учасникам конференції про сучасні складові людського капіталу, як одного з ресурсів конкурентоспроможності.

«Економічний осередок Київського університету імені Грінченка має за честь бути партнером ЦНТУ та брати участь у цьому науковому заході, – говорить професор Наталія Ушенко. – Сьогодні кожному з нас, колеги, потрібне професійне спілкування, і я дякую ЦНТУ, який запропонував нам майданчик для наукового обміну й зібрав нас із метою напрацювання наукової думки щодо пошуку моделей розвитку соціально-економічних систем задля забезпечення конкурентоспроможності.

До всіх попередніх викликів зараз для України додався пріоритетний виклик: питання національної безпеки, яку ми, представники економічної науки, трансформуємо у соціально-економічну площину. В рамках тематичного напряму сьогоднішньої конференції хочу завернути вашу увагу на один з ресурсів конкурентоспроможності – людський капітал. У воєнний час та у післявоєнний період відновлення саме людський капітал визначатиме існування України на глобальній мапі як незалежної та конкурентоспроможної держави».

Матеріали для V Міжнародної науково-практичної конференції «Конкурентоспроможна модель інноваційного розвитку економіки України» підготували науковці Центральноукраїнського національного технічного університету, а також представники університетів, наукових установ, органів державної влади і місцевого самоврядування Києва, Львова, Одеси, Запоріжжя, Дніпра, Умані та інш.

За інформацією кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності ЦНТУ