У Кропивницькому названо вулицю на честь професора ЦНТУ


10 лютого 2023
Вчора, 9 лютого 2023 року на сесії Кропивницької міської ради депутати міськради розглянули, серед інших, й питання перейменування вулиць та провулків обласного центру. Відтепер одна з вулиць нашого міста носитиме ім’я видатного вченого та викладача Леоніда Фільштейна

Вчора, 9 лютого 2023 року на сесії Кропивницької міської ради депутати міськради розглянули, серед інших, й питання перейменування вулиць та провулків обласного центру. Відтепер одна з вулиць нашого міста носитиме ім’я видатного вченого та викладача Леоніда Фільштейна (1926-2018), одного з фундаторів економічної науки Кіровоградщини, Почесного громадянина Кропивницького. Леонід Михайлович до останнього працював професором кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету.

Із пропозицією розглянути можливість надати одній з вулиць міста ім’я знакової людини для економічної науки та освіти нашого краю до Кропивницької міської ради свого часу зверталась Вчена рада ЦНТУ.

Проект рішення міськради про перейменування вулиць було сформовано за пропозиціями міської топонімічної комісії. Дане рішення знайшло підтримку в постійних депутатських комісіях та у сесійній залі під час голосування. Зокрема, 9 лютого депутати проголосували за перейменування 35-ти топонімів, назви яких (були) пов’язані з державою-агресором, тоталітарним імперським та радянським минулим. 

Відповідно до зазначеного рішення Кропивницької міської ради від 9 лютого 2023 року, колишня вулиця Ломоносова тепер носитиме ім’я Леоніда Фільштейна.

Леонід Михайлович Фільштейн народився 10 червня 1926 року в смт. Устинівка Кіровоградської області. Під час Великої Вітчизняної війни театру воєнних дій Другої світової війни Леонід Фільштейн служив у складі кулеметного батальйону помічником командира кулеметного взводу. У боях на території Молдавії був поранений та отримав контузію. Після лікування у шпиталі повернувся до своєї військової частини, в складі якої прослужив до 1946 року.

Після звільнення з армії навчався на заочному відділенні Одеського кредитно-економічного інституту, в 1947-63 роках працював у банківських та фінансових організаціях Кіровограда та області. Був старшим ревізором обласного управління Ощадного банку СРСР, працював у міському фінансовому відділі, заступником голови Компаніївського району. У 1963 році Леонід Фільштейн очолив Придніпровське відділення науково-дослідного інституту праці Держкомпраці СРСР. Працюючи в НДІ праці, в 1965 році захистив кандидатську дисертацію в Московській фінансової академії.

В 1975 році Леонід Михайлович Фільштейн був переведений на роботу до Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування (зараз – Центральноукраїнський національний технічний університет) з метою підготовки фахівців-економістів.

У Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування Леонід Михайлович завідував кафедрою економіки та організації виробництва (1975-87 рр.). В середині 1980-х Леонід Фільштейн разом зі своїми учнями організував створення в інституті першої випускаючої економічної кафедри – кафедри бухгалтерського обліку, аналізу та контролю, яка почала свою роботу влітку 1986 року. Через декілька років навколо кафедри бухгалтерського обліку, аналізу та контролю було започатковано інші економічні кафедри інституту та створено перший в навчальному закладі економічний факультет, який Леонід Михайлович очолював з 1987 по 2003 роки.

У 1992 році при економічному факультеті КІСМ було вперше відкрито аспірантуру за економічною спеціальністю, а в 1996 році – докторантуру. Також при навчальному закладі було створено спеціалізовану вчену раду із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук (1994 рік). Леонід Михайлович Фільштейн був першим головою цієї спеціалізованої вченої ради.

З 1987 року по 2012 рік Леонід Михайлович Фільштейн завідував кафедрою економіки праці та менеджменту. В різні роки викладав дисципліни: «Теорія фінансів, грошей та кредиту», «Аналіз господарської діяльності», «Економіка та організація виробництва», «Економіка праці», «Менеджмент організацій», «Основи наукової діяльності менеджерів», «Методологія та методи адміністративного менеджменту» тощо.

До останніх днів Леонід Михайлович працював професором кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету.

Протягом свого життя Леонід Михайлович Фільштейн підготував 30 кандидатів економічних наук, шестеро з яких згодом захистили докторські дисертації. Є автором більше 350 наукових праць, в тому числі дев’яти монографій та дев’яти підручників. Під його керівництвом виконано більше 40 науково-дослідних робіт. Леонід Фільштейн також був відповідальним редактором наукового збірника ЦНТУ з економічних наук.

Леонід Михайлович Фільштейн мав почесні звання «Залужений працівник народної освіти України», «Відмінник народної освіти України», був нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом», Почесною грамотою Уряду України.

В 2016 році Леоніду Фільштейну було присвоєно звання «Почесний громадянин» міста Кропивницький.

Серед нагород Леоніда Михайловича – п’ять орденів та більше 15 медалей, у тому числі, військовий Орден «За мужність».