Борцівські калейдоскопи Рустама Рахманкулова
Нещодавно студент четвертого курсу спеціальності «Автомобільний транспорт» кафедри експлуатації та ремонту машин ЦНТУ Рустам Рахманкулов став переможцем відкритого чемпіонату Кіровоградської області із панкратіону (змагання проходили у місті Олександрія) та виборов бронзові нагороди відкритого чемпіонату Європи із бойового джиу-джитсу (місто Ужгород).
Дзюдо, самбо, бойове самбо, бойове джиу-джитсу, панкратіон (давньогрецьке бойове мистецтво, що поєднує в собі елементи боротьби і кулачного бою) – це далеко не повний перелік видів боротьби або бойових мистецтв, в яких може змагатися Рустам Рахманкулов. У себе на батьківщині в Туркменістані Рустам Рахманкулов багато років займався національною боротьбою кураш (або куреш), входив до складу збірної Туркменістану з курашу, саме навички із курашу дозволяють йому брати участь в змаганнях із різноманітних видів боротьби або бойових мистецтв.
До того, як стати студентом Центральноукраїнського національного технічного університету, Рустам Рахманкулов закінчив в Туркменістані ліцей та коледж, набувши спеціальності токаря, електрогазозварника та автомобіліста (він із самого дитинства захоплюється автомобілями). Після служби в армії Рустам Рахманкулов декілька років працював водієм-далекобійником та вчився на вечірніх курсах. Але побачив, що потрібно рухатися уперед у розвитку своєї кар’єри, і для цього йому необхідна вища освіта в галузі автомобільного транспорту. За порадою родича, який свого часу закінчував наш навчальний заклад, Рустам Рахманкулов обрав для навчання факультет проектування та експлуатації машин Центральноукраїнського національного технічного університету.
Спортом Рустам Рахманкулов займається з п’яти років. Починав із секції дзюдо. Потім почав вивчати національну боротьбу кураш, яка дуже популярна та широко представлена в багатьох країнах Азії. Як зазначає Рустам, кураш дещо схожий на дзюдо, на самбо, тому він міг спокійно брати участь в змаганнях із різних видів боротьби. Ще зі шкільного віку він виступав на чемпіонатах міста, області, республіки із дзюдо, самбо та курашу; виступав за збірну Туркменії на міжнародних турнірах із боротьби кураш. У національних змаганнях неодноразово посідав перші місця, на міжнародній арені найвище досягнення – бронзова медаль престижного турніру А-класу із боротьби кураш.
Що цікаво, вже працюючи водієм-далекобійником, Рустам Рахманкулов завжди находив можливість для тренувань, навіть у дорозі. Зазвичай, він возив у машині гантелі, килимок, невеличкі тренажери, тому, зупиняючись на відпочинок, кожного разу знаходив годину-півтори на тренування та підтримку форми.
Поступивши до університету, Рустам Рахманкулов був зацікавлений не лише навчатися, а й займатися спортом. Чому б ні? Центральноукраїнський національний технічний університет має давні борцівські традиції, пов’язані, перш за все, із колишнім завкафедрою фізичного виховання навчального закладу Миколою Романенко. Пам’яті Миколи Івановича присвячено традиційний Всеукраїнський турнір із греко-римської боротьби, який восени проходить у нашому місті. Також в ЦНТУ є окрема борцівська спортивна зала, де тренуються не лише студенти університету.
Звісно, у Кіровограді не знайшлося секції із боротьби кураш, але керівник Центру підготовки фахівців для зарубіжних країн ЦНТУ Ігор Віталійович Шепеленко та декан факультету економіки та менеджменту Володимир Васильович Зайченко підказали Рустаму звернутися до спортивного клубу «Тайгер», де він міг тренуватися в групах дзюдо та бойового самбо. (В клубі «Тайгер» також займаються бойовими мистецтвами студенти ЦНТУ Роман Майнич і Андрій Турчин, багаторазові призери і чемпіони України та Європи із бойового самбо).
Як розповідає Рустам Рахманкулов, за той час, що він тренується в спортклубі «Тайгер», він зустрів багато охочих навчитися національній боротьбі кураш, і тренер Рустама Олександр В'ячеславович Шульга навіть порадив йому започаткувати таку секцію і самому виступити тренером із боротьби кураш.
В складі команди спортклубу «Тайгер» Рустам Рахманкулов неодноразово брав участь у відкритих турнірах із різних видів боротьби або бойових мистецтв у Кропивницькому, Черкасах, Києві та інших містах України. Декілька разів вигравав змагання у своїй ваговій категорії.
Зокрема, протягом останнього часу Рустам Рахманкулов виграв відкритий чемпіонат Кіровоградської області із панкратіону у ваговій категорії до 62 кг (змагання тривали в середині листопада в Олександрії), та виборов «бронзу» відкритого чемпіонату Європи із бойового джиу-джитсу (Ужгород, 2 грудня 2017 року).
Причому, в змаганнях із бойового джиу-джитсу Рустам брав участь вперше у своєму житті. Незважаючи на те, що він був дебютантом таких змагань та боровся у ваговій категорії до 62 кг при актуальній вазі 57 кг (тобто, усі його суперники одразу отримували перевагу), студенту ЦНТУ вдалося перемогти у трьох поспіль двобоях та пробитися до півфіналу. На жаль, у півфіналі Рустам Рахманкулов поступився більш досвідченому бійцю, проте все одно отримав медаль чемпіонату.
«Мені пощастило вчитися у дуже хороших тренерів, і в Туркменістані, і в Україні, – розповідає Рустам Рахманкулов. – Коли я повертаюся додому на канікули і розповідаю про виступи на змаганнях в Україні, мої тренери завжди охоче слухають про мої успіхи в спорті. Вони радіють тому, що їхня наука та їхня праця не пропали дарма. У нас в країні дуже люблять спорт. У мене є бажання по закінченні навчання в університеті повернутися додому і самому тренувати молодих спортсменів. Я хочу власним прикладом показувати, що спорт – це правильний шлях в житті людини. Але також я хочу здобути вищу освіту, вона мені потрібна для того, щоб досягти цілей, які я собі поставив. Тренування жодним чином не заважають навчанню. Я тренуюсь щодня із 19.00 до 21.00, отже встигаю: вдень – відвідувати зайняття в університеті та виконувати завдання, а ввечері – займатися у спортклубі. Я звик все встигати і все робити, як треба».
Підготував Олександр Виноградов