Науковець проекту ООН прочитав економістам ЦНТУ лекцію про соціальний капітал та війну


23 вересня 2022
Один з провідних європейський соціологів, німець Александер Ділл, засновник Базельського інституту громад та економіки (Швейцарія), керівник проекту «Моніторинг міжнародного соціального капіталу», який реалізується в рамках Цілей сталого розвитку ООН, прочитав відкриту лекцію студентам та аспірантам економічного факультету ЦНТУ. Тема лекції: роль соціального капіталу у війні проти РФ.

Один з провідних європейський соціологів, німець Александер Ділл, засновник Базельського інституту громад та економіки (Basel Institute of Commons and Economics), керівник проекту «Моніторинг міжнародного соціального капіталу», який реалізується в рамках Цілей сталого розвитку ООН, прочитав відкриту лекцію студентам та аспірантам економічного факультету Центральноукраїнського національного технічного університету. Тема лекції: «Як людський капітал може допомогти закінчити війну з росією»

Як зазначив проректор ЦНТУ з наукової роботи, професор Олександр Левченко, лекція відбулась в рамках співпраці нашого університету із Базельським інститутом громад та економіки, що була розпочата в червні 2022 року. Основна мета співпраці – співучасть ЦНТУ в проекті «Моніторинг міжнародного соціального капіталу» (World Social Capital Monitor). До речі, в Україні «Моніторинг міжнародного соціального капіталу» (започаткований в 2016 році) проводиться вперше, участь в дослідженнях беруть науковці двох університетів: Центральноукраїнського національного технічного університету та Національного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Результати «Моніторингу міжнародного соціального капіталу» в Україні будуть сформовані наприкінці жовтня 2022 року.

Ph.D з соціології Александер Ділл десятки років працює в ІТ-галузі та соціології. Він відкрив соціальну значимість безкоштовних програм та почав досліджувати безкоштовні товари. Після публікації в 2007 році своєї першої наукової праці в інституті Нобелевської лауреатки Елінор Остром (1933-2012), два роки потому Александер Ділл заснував Базельський інститут громад та економіки, директором якого він є донині.

Александер Ділл проводив дослідження соціального капіталу Швейцарії, Бразилії, Непалу та Німеччини. Загалом Базельський інститут громад та економіки здійснює дослідження соціального капіталу 48 мовами в 140 країнах.

В 2016 році Група сталого розвитку ООН у партнерстві з представниками громадянського суспільства створила інструмент для вимірювання соціальних благ і соціального капіталу – World Social Capital Monitor.

За допомогою численних анонімних опитувань проект World Social Capital Monitor вивчає вісім питань: соціальний клімат; довіра; солідарність; готовність фінансувати суспільні блага; місцеві інвестиції; послужливість, доброзичливість, гостинність.

Протягом шести років в опитуваннях World Social Capital Monitor взяло участь понад 30 тисяч респондентів зі 141 країни світу. Александер Ділль – один зі співавторів програмного забезпечення, що використовується для аналізу даних World Social Capital Monitor.

Результати даного проекту допоможуть краще зрозуміти Цілі сталого розвитку (Sustainable Development Goals) – ключові 17 напрямків розвитку країн, що були ухвалені на Саміті ООН зі сталого розвитку в 2015 році.

Дві основні монографії Александера Ділля про соціальний капітал «Gemeinsam sind wir reich: Wie Gemeinschaften ohne Geld Werte schaffen» (2012) та «Die Welt neu bewerten» (2017) знайшли широке коло читачів та були перекладені багатьма мовами.

Його лекція про роль соціального капіталу у війні України проти держави-агресора викликала жвавий інтерес серед студентів, аспірантів та викладачів економічного факультету ЦНТУ.

За інформацією ЕФ ЦНТУ