Навчання та робота в умовах воєнного стану


10 жовтня 2022
Наприкінці минулого тижня в Центральноукраїнському національному технічному університеті відбулися збори трудового колективу. Зазвичай загальні збори колективу скликаються за декілька днів до початку нового навчального року: напередодні вересня. Але нинішній рік не звичайний, повномасштабна війна змінила багато чого у нашому житті.

Наприкінці минулого тижня в Центральноукраїнському національному технічному університеті відбулися збори трудового колективу. Зазвичай загальні збори колективу скликаються за декілька днів до початку нового навчального року: напередодні вересня. Але нинішній рік не звичайний, повномасштабна війна змінила багато чого у нашому житті. Навчальний рік 2022/23 розпочинався у три хвилі: у серпні, у вересні та у жовтні, коли до навчання, нарешті, приступили магістранти ЦНТУ. Відповідно, збори трудового колективу відбулися не у серпні, а у жовтні.

Вдруге збори колективу проходили у змішаному стаціонарно-дистанційному форматі: через відео-конференцію на платформі Zoom та в аудиторії №3.

Як повідомив голова зборів, голова профкому викладачів та співробітників Центральноукраїнського національного технічного університету Дмитро Голуб, порядок денний засідання складався з наступних основних питань: звіт ректора ЦНТУ про роботу університету в 2021-22 навчальному році та затвердження допрацьованого статуту ЦНТУ в новій редакції.

Доповідь ректора почалась з хвилини мовчання в пам’ять про викладачів та студентів ЦНТУ, які пішли у вічність минулого навчального року.

Осінню 2021 року пішла з життя професорка кафедри фінансів, банківської справи та страхування Галина Тадеївна Пальчевич.

Захищаючи нашу Батьківщину загинуло вісім студентів ЦНТУ: Володимир Петленко, Сергій Притуленко, Євгеній Курочка, Сергій Кінзерський, Максим Ангурець, Олександр Кушнір, Артур Красноштан, Олексій Біланенко.

Крім цього, серед загиблих воїнів є багато імен випускників нашого навчального закладу.

Колектив ЦНТУ вшанував їхню пам’ять хвилиною мовчання…

«Цьогорічне зібрання проходить у виняткових умовах, у дні, коли наша країна захищає свою незалежність і право на існування, – звернувся до колективу ректор ЦНТУ, професор Володимир Кропівний. – Широкомасштабне вторгнення на територію України значним чином змінило ритм нашого життя. Проте, незважаючи на всі випробування, наш університет продовжує стабільно працювати. Сьогодні ми аналізуємо, що нам необхідно робити наступного навчального року, щоб ми могли повноцінно функціонувати у надзвичайно складних умовах».

За словам ректора, минулого навчального року нам довелося працювати: в умовах карантину; в умовах воєнного стану; в умовах розширення використання дистанційної та змішаної освіти; в умовах внесення суттєвих змін у правила і терміни проведення вступної кампанії; в умовах ускладнення фінансової ситуації, виникнення необхідності реалізації усесторонніх заходів по скороченню витратної частини кошторису університету за законами воєнного стану.

Але при цьому потрібно було виконувати ключові показники ефективності, за якими оцінюється діяльність навчального закладу: готувати навчальні курси, викладання яких здійснюється англійською мовою; збільшувати частку викладачів та здобувачів вищої освіти, які брали участь у програмах міжнародної академічної мобільності; зменшувати частку адміністративно-управлінського персоналу; вдосконалювати інформаційну систему Мoodle; збільшувати кількість публікацій, що індексуються провідними наукометричними базами тощо.

«Навчальна, наукова і громадська діяльність університету за цей нелегкий період заслуговує на глибоку повагу і вдячність, – зазначає ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Ми всі продуктивно працювали, комунікували у вирішенні складних питань, все робили як для забезпечення якості навчального процесу та результативної наукової діяльності, так й задля збереження життя і здоров’я кожного працівника і студента. Більшість ключових рішень приймалася після попереднього обговорення на різних рівнях. Університет у складних умовах продемонстрував спроможність об’єднати зусилля у протистоянні труднощам, реалізації допомоги Збройним Силам України і вимушено переміщеним співгромадянам.

Із перших днів війни на фронт пішли співробітники університету: завідувач кафедри математики і фізики Микола Якименко, доцент кафедри фінансів Володимир Попов, старший викладач кафедри експлуатації та ремонту машин Андрій Гриньків, завідувач навчальною лабораторією кафедри кібербезпеки та програмного забезпечення Олексій Бобришев; викладач кафедри екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя Олексій Остроухов, провідний фахівець інформаційно-обчислювального центру Єгор Шило.

Багато наших працівників було задіяно у територіальній обороні, у волонтерській діяльності. Більшість працівників університету навесні перерахували кошти на підтримку Збройних сил України. Зараз в університеті проходить благодійна акція «Смілива гривня», направлена на збір монет на користь ЗСУ».

У звіті ректора йшла мова про вступну кампанію 2022 року (детальний аналіз вступної кампанії буде проведено на жовтневому засідання Вченої ради ЦНТУ); про організацію освітнього процесу в умовах війни, про впровадження заходів безпеки в університеті; про ліцензування та акредитації освітніх програм; про фінансовий стан та економічні проблеми університету; про підготовку кадрів та захисти дисертацій, про наукову та науково-технічну діяльність; про міжнародну діяльність та наукове й науково-технічне співробітництво із закордонними організаціями; навчально-виховну роботу, культурно-масові заходи тощо.

Учасники зборів колективу своїм голосуванням затвердили звіт ректора ЦНТУ та підтримали перераховані окремим документом завдання університету на 2022/2023 навчальний рік.

Як зазначається у рішенні зборів колективу, основними напрямками роботи університету в поточному навчальному році є забезпечення стабільної роботи університету в умовах воєнного стану, зміцнення фінансового стану університету, підвищення якості підготовки фахівців, зміцнення навчальної дисципліни, проведення роботи з підвищення рейтингу університету, виконання ключових показників діяльності навчального закладу.

Повний текст рішення зборів буде оприлюднено на сайті ЦНТУ найближчим часом.

Також одноголосно делегати зборів колективу затвердили зміни до Статуту ЦНТУ щодо пункту 1.8 загального розділу «Мова освітнього процесу». В новій редакції доповнено зміст пункту 1.8: мовою освітнього процесу в університеті є державна мова; застосування мов в університеті визначається законами України… Вчена рада може ухвалили рішення про викладання однієї, кількох або всіх дисциплін, виконання індивідуальних занять та інше англійською мовою або іншими офіційними мовами Європейського союзу за умови, якщо всі здобувачі освіти, що вивчають відповідні дисципліни, ними володіють».

Підготував Олександр Виноградов