Заощадження електроенергії у зимовий період: економія дрібною не буває


07 квітня 2023
Восени минулого року почалися атаки армії агресора на енергосистему України й держава звернулась до громадян, до установ і організацій з проханням знизити споживання електроенергії. В ЦНТУ замінили на енергоощадні понад 20% лампочок, повністю прибравши з навчальних корпусів лампи розжарювання. Цей та інші заходи економії дозволили зменшити споживання електрики протягом трьох місяців зими.

Восени минулого року почалися атаки армії агресора на енергосистему України й держава звернулась до громадян, до установ і організацій з проханням знизити споживання електроенергії. В Центральноукраїнському національному технічному університеті замінили на енергоощадні понад 200 лампочок, повністю прибравши з навчальних корпусів лампи розжарювання. Цей та інші заходи економії дозволили навчальному закладу зменшити споживання електрики протягом трьох місяців зими, у порівнянні з минулим сезоном, на понад 33 тисячі кВтгод.

Як відомо, рахунки на оплату комунальних послуг займають дуже велику частку в витратах університету. Зокрема, в 2022 календарному році, як повідомляв у своєму щорічному звіті ректор ЦНТУ Володимир Кропівний, видатки на зарплату та нарахування на заробітну плату разом з видатками на оплату комунальних послуг разом становлять 97% (!!!) бюджету загального фонду нашого навчального закладу (87% та 10%, відповідно). Отже, економія енергоресурсів – важлива. Будь-яка економія, навіть якщо вона здається дрібною…

В Центральноукраїнському національному технічному університеті процес заміни морально застарілих ламп розжарювання на енергозберігаючі аналоги триває вже декілька років. Раніше, розповідає головний енергетик ЦНТУ Ігор Переверзєв, лампи замінювали, здебільшого, по факту перегоряння лампочок розжарювання, але коли восени 2022 року питання економії електроенергії набуло неабиякого значення, в університеті вирішили одночасно замінити всі лампи розжарювання, які ще залишались в приміщеннях навчальних корпусів. В результаті замінили на енергоощадні більш, ніж 200 лампочок розжарювання. Усього в приміщеннях навчальних корпусів ЦНТУ понад 1000 ламп, як не важко підрахувати, тоді, восени, було одночасно замінено приблизно 20% ламп.

У тому числі, енергоощадні лампи встановлено в укриттях ЦНТУ.

Звичайно, освітлення – лише частина від загального енергоспоживання навчальних корпусів. Є ще комп’ютери, лабораторне обладнання, 3D-принтери та інші електричні пристрої. Але якщо порівняти загальне споживання електрики за умов приблизно однакового режиму роботи університету за однаковий проміжок часу (грудень-січень-лютий) в 2021/2022 та 2022/2023 роках, можна орієнтовно оцінити різницю у витратах на електроенергію.

Як повідомив проректор із адміністративно-господарської роботи ЦНТУ Віктор Слонь, в період із грудня 2021 року до березня 2022 року споживання електроенергії двох навчальних корпусів становило понад 188 тисяч кВт⋅год. Із урахуванням тогочасних тарифів, на електроенергію протягом зими 2021-22 років ЦНТУ витратив понад 978 тисяч гривень.

Натомість, за грудень-2022/лютий-2023 навчальні корпуси спожили майже 155 тисяч кВт⋅год. Хоча тариф на оплату електроенергії виріс, витрати на електрику в університеті за зиму 2022/23 років стали меншими, ніж торік – 930 тисяч гривень.

Економія витрат електроенергії лише за три зимових місяці, у порівнянні з минулим сезоном, склала понад 33 тисячі кВт⋅год на суму майже 48 тисяч гривень. З урахуванням обставин, результат доволі непоганий.

Економія досягнута декількома заходами, у тому числі, – завдяки масштабній заміні лампочок розжарювання на енергозберігаючі.

Підготував Олександр Виноградов